Aan de Kleine Drift
Deze rubriek gaat ditmaal over de lokale geschiedenis van het
afvoeren van het huisvuil. Wij beginnen daarmee in 1894 toen de
provincie de gemeente Hilversum een Hinderwetvergunning verleende
“tot oprichting van een inrichting tot bewaring en verwerking van
afval zoals verzameld of aangenomen door de gemeentereiniging
gelegen op een terrein aan de Kleine Drift”. In 1906 werd op het
vaaltterrein achter de gasfabriek een verbrandingsoven gebouwd.
Meer stortplaatsen
Vuilnisemmers
Van 1935 tot 1939 werd er geëxperimenteerd met uniforme
vuilnisemmers, die tweemaal per week werden opgehaald. De
vuilnisauto’s moesten worden aangepast omdat het legen van de
emmers stofvrij moest plaatshebben. De dekplaten van de wagenbak
moesten worden voorzien van passende ronde gaten, afgedekt door
rollende schuifplaatjes.
foto bijschrift: Een beeld dat menige oudere zich nog kan herinneren: het vuilnis in de auto wordt naar voren gekanteld, zodat de beladers achteraan de wagen weer ruimte hebben om vuilnisemmers te legen. Deze foto werd gemaakt in de Mussenstraat, circa 1935.
Plastic zakken
Overlaadstation Crailoo
Door de toename van het inwonertal en dus de toename van het huisvuil en het toenemende milieubewustzijn waren er eigentijdse voorzieningen nodig om het afval af te voeren en te verwerken. Daarom werd in 1968 de vergunning afgegeven voor de bouw van een laadstation voor de afvoer van huis- en grofvuil op een terrein aan de Nieuwe Crailooseweg. In 1970 wenste de Stichting Gooisch Natuurreservaat burgemeester en wethouders geluk met de ingebruikneming van “Crailoo”, “omdat het van grote betekenis zal zijn voor de milieuhygiëne van het Gooi in het algemeen en van de gemeente Hilversum in het bijzonder”.
Naar de VAM
Door de toename van het verkeer werd het ophalen van huisvuil in smalle straten een steeds groter probleem. Dat leidde tot een voorstel in de raad om het afval in deze straten ’s nachts op te halen. De burgers bleken echter niet gediend te zijn van het nachtelijke lawaai dat daarmee gepaard zou gaan.
Kliko’s
Vanuit het Gewest Gooi en Vechtstreek startte in 1979 het
vooronderzoek naar ‘wijk- en minicontainers’ en uiteindelijk is de
invoering hiervan in 1988 gerealiseerd. Het woord Kliko heeft zijn
oorsprong in Nederland en is ontstaan uit de namen Klinkenberg en
Koster. Deze twee families verkochten eind jaren 50 de eerste KUKA
huisvuilauto’s en later vanaf de jaren 70 de kunstof
mini-containers, die zij Kliko noemden. Zodoende raakte de naam
Kliko algemeen gebruikt.
foto bijschrift: Met een vuilniswagen van de gemeentelijke reinigingsdienst wordt vuil gestort op de vuilstortplaats op de Liebergerheide, circa 1935.